Managed by
ASG graphic and
Web Department
Copyright © 2022

Antonine Sisters School

MAR ELIAS, GHAZIR

Registration for the Academic Year 2023/2024 for Current Students starts on Wednesday, February 1, 2023 till Wednesday, April 26, 2023.                                          Registration for the Academic Year 2023/2024 for New Students takes place every Monday & Wednesday, starting February 1, 2023 till Wednesday, April 26, 2023.                                          Registration for the Academic Year 2023/2024 for Current Students starts on Wednesday, February 1, 2023 till Wednesday, April 26, 2023.                                          Registration for the Academic Year 2023/2024 for New Students takes place every Monday & Wednesday, starting February 1, 2023 till Wednesday, April 26, 2023.                                          Registration for the Academic Year 2023/2024 for Current Students starts on Wednesday, February 1, 2023 till Wednesday, April 26, 2023.                                          Registration for the Academic Year 2023/2024 for New Students takes place every Monday & Wednesday, starting February 1, 2023 till Wednesday, April 26, 2023.                                          Registration for the Academic Year 2023/2024 for Current Students starts on Wednesday, February 1, 2023 till Wednesday, April 26, 2023.                                          Registration for the Academic Year 2023/2024 for New Students takes place every Monday & Wednesday, starting February 1, 2023 till Wednesday, April 26, 2023.                                          Registration for the Academic Year 2023/2024 for Current Students starts on Wednesday, February 1, 2023 till Wednesday, April 26, 2023.                                          Registration for the Academic Year 2023/2024 for New Students takes place every Monday & Wednesday, starting February 1, 2023 till Wednesday, April 26, 2023.                                          
SISTER JUDITH HAROUN School Principal
Message from the principal
تجدّدوا بتجدّد أذهانكم (أفسس 23:4)




نرحّب بكم أيّها الأحبّاء على الموقع الإلكترونيّ التّابع لثانويّة الرّاهبات الأنطونيّات، مار الياس - غزير، متطلّعين إلى أن نبني معًا أجيالًا تمحو الشّؤم والبؤس، وتتجدّد بتجدّد أذهانها؛ فالتّجدّد هو الشّعار الّذي اتّخذناه كأسرة تربويّة لهذه السّنة المدرسيّة 2022-2023، يقينًا منّا أنّ "الشّعب السّائر في الظّلمة سيُبصر، لا محالة، نورًا عظيمًا، لأنّه ولد لنا ولد، أعطي لنا ابن دعي اسمه رئيس السّلام!" (أش 51:9)
فبقوّة أمير السّلام، سنعمل بروح الشّراكة هذه السّنة، فنجدّد مشروعنا التّربويّ وعناصره كافّة. وبذلك نقدّم لتلامذتنا أسبابًا للرّجاء في بِناء مستقبلهم. أليس هدف التّربية الأسمى هو تنشئة أجيالنا الصّاعدة على قيم الحقّ والخير والجمال؟ إنّها، أيضًا، دعوة إلى تنمية لغة الفكر ولغة القلب ولغة اليدين بتناغم واحتراف.
فالتّربية الحقّة هي الّتي تساعد التّلميذ(ة) على أن ينفتح على الواقع ويحبّ الحياة ويعرف كيف يتواصل مع الآخر والمختلف بروح الأخوّة والتّكامل وحبّ الوطن، عاملًا بنصائح بولس الرّسول إذ قال: "أيّها الإخوة، فكلّ ما كان حقًا وشريفًا وخالصًا ومستحبًّا وطيّب الذّكر، وما كان فضيلة وأهلًا للمدح، كلّ ذلك قدّروه حقّ قدره... وإله السّلام يكون معكم." (في 4 :8-9)
بهذا الشّعور النّقيّ الصّافي نودّ أن نتواصل معكم أيّها الأحبّاء على موقعنا الإلكترونيّ لنواصل وإيّاكم رسالة النّموّ الرّوحيّ والإنسانيّ والاجتماعيّ والتّربويّ والوطنيّ، لأنّ النّموّ هو الوجه الآخر للسّلام.


Empowering
Generations

ABOUT ASG

MISSION STATEMENT

Our school aims for a holistic growth of its students. It follows the principles of innovative education with an emphasis on religious, moral values, and academic excellence in a wholesome family atmosphere of understanding and freedom. The Antonine Sisters School is dedicated to providing quality education, raising dynamic Christians and responsible citizens.

HISTORY

The Antonine Sisters School, Ghazir, is owned by the Congregation of the Antonine Sisters. It was established in Ghazir in 1981. It is a trilingual school (Arabic, French, English). Coeducational classes range from KG1 to Secondary 3, with a total of 2500 students. Courses are taught by professional and qualified teachers in three languages. Math, Sciences, and Technology are taught in English. Teachers as well as the entire educational team emphasize religious, moral and social values, intellectual excellence, self-reliance, and respect of the individual. The Antonine Sisters School, Ghazir, provides for the needs of the community surrounding it and is attended by students mainly from the Kesrouan and Jbeil areas and neighboring towns & villages. The School is affiliated to the Catholic Schools-Lebanon and the Catholic Anglophone Schools-Lebanon.
2500
STUDENTS

LOCATION

The Antonine Sisters School lies on the southwestern side of the town of Ghazir overlooking the bay of Jounieh and Maameltein and under the gaze of Our Lady of Lebanon, Harissa.

IT IS LOCATED ON A HILL
5KM

AWAY FROM JOUNIEH
17KM

NORTH/NORTHEAST FROM THE CAPITAL CITY OF BEIRUT

DIVISIONS

The School is divided into four main Cycles and a Preschool housed in three separate buildings as follows:
The Preschool : KG1, KG2 & KG3
Basic Education : Cycle 1: Grades 1, 2, & 3
Cycle 2: Grades 4, 5, & 6
Cycle 3: Grades 7, 8, & 9
Secondary Education : Secondary 1, 2 & 3

EDUCATIONAL PROGRAM

EDUCATIONAL PROGRAM The educational program is primarily designed to fulfill the requirements of the Lebanese Ministry of Education.
The school prepares its students for:

The bac certificate

The School strongly fosters educational activities such as competitions and traveling in and outside Lebanon.

RELIGIOUS LIFE

The School gives great importance to Christian values and ethos. Priests, nuns and qualified teachers teach catechism in rooms designated specifically for this purpose. These are complemented by religious celebrations and activities, masses and spiritual retreats. Morning
prayers are held daily basis and all activities start by a prayer. Individual
spiritual guidance sessions are also provided to students whenever the
need arises.

RELIGIOUS LIFE

SUPPORT FACILITIES

All classes and learning centers are fully equipped with Interactive boards, computers, and Internet access.
Chapels & Catechism Rooms are located in every building.
Music Rooms are available in every building and equipped with instruments. The school also has its own choir and band.
Theaters: A Little Theater is located in the Elementary Cycle, and an Auditorium (capacity of 950 seats) is located in the Central Administration
Libraries: are available in all buildings.
Sports Courts: are located in every building and equipped with A.V. aids, and swimming pool
Cafeteria.
Computer and Sciences Laboratories are fully equipped and available in all buildings.

SCHOOL ANTHEM

SCHOOL BY-LAWS     En Ar

Students' Rights and Responsibilities

I.   SCHOOL OBJECTIVES
II.  EXPECTATIONS FOR STUDENT CONDUCT
III. SCHOOL REGULATIONS
IV.  SCHOOL BUS POLICY
The Antonine Sisters School expects all its students to:
1. Acquire the necessary skills to think critically and to make decisions based on objective evidence and clear logic.

2. Maintain behavior appropriate to the School ethics and values.

3. Develop abilities for working constructively with others and creating a healthy atmosphere of cooperation and assistance.

4. Establish self standards for academic performance in line with their own capacities and potential.

5. Realize their own strengths and weaknesses, and constantly work on developing their talents and skills for a better outcome.

6. Recognize the importance of all school activities, whether curricular, co-curricular or extracurricular, in the formation of a well-rounded person.

7. Demonstrate respect for authority and maintain a healthy attitude toward justice and its application.

8. Avoid whatever action that is in direct conflict with the stated School Objectives and Regulations.

9. Be good citizens of Lebanon, democratic and free, abide by its laws, and work toward its development and its holding a good position among the free nations of the world.

TIMING OF PERIODS

  KG1 KG2 KG3
Period 1 7:55 7:55 7:55
Period 2 8:40 8:40 8:55
Recess 9:15 9:30 9:50
Period 3 9:30 9:45 10:05
Period 4 10:40 10:40 11:00
Recess 11:15 11:30 11:50
Period 5 11:30 11:45 12:05
Period 6 12:40 12:40 12:50
Dismissal 1:30 by bus
1:45 by car
1:30 by bus
1:45 by car
1:30 by bus
1:45 by car
  Grade 1 - 4 Grade 5 - Sec.3
Period 1 8:00 7:55
Period 2 8:50 8:50
Period 3 9:40 9:40
Recess 10:30 10:30
Period 4 10:50 10:50
Period 5 11:40 11:40
Recess 12:25 12:30
Period 6 1:00 1:05
Period 7 1:45 1:55
Dismissal 2:40 by bus & by car 2:45 by bus & by car

INSURANCE

Students are covered by an accidental medical insurance on campus. This insurance also covers accidents during off campus school activities.
INSURANCE

STUDENT AFFAIRS OFFICE

The Student Affairs Office offers the Secondary Cycle students the following:

Orientation
  • Procuring necessary information and application forms for higher education institutions both in Lebanon and abroad
  • Helping secondary students in finding the right major that matches their personality by providing class sessions and individual meetings with them along with their parents
  • Organizing a yearly University Fair on school premises
  • Arranging preparatory courses and registering the students for the SAT exam and others
  • Coordinating the Life Enrichment Program (LEP) in secondary classes

Activities
  • Preparing and supervising the voting for the Class Delegates and establishing a Student Council
  • Organizing an annual Leadership camp both in Lebanon and abroad for secondary student school leaders
  • Helping students in organizing activities inside and outside school campus
  • Organizing, preparing and executing the graduation prom - dinner ceremony

COMMUNITY SERVICE

This program aims at connecting school with reality and students with the community. As they are aware of their rights, students should equally sense their duties in view of humane and environmental necessities.

It is by investing their feeling of responsibility and sense of initiative and free voluntary work that they attain spiritual exuberance- the most fruitful of which generate both immediate and far gratification. The immediate reward is joy and instant inner satisfaction concerning the importance of giving a helping hand to people around us. The further reward is greater appreciation of God’s plethora overwhelming their lives, and of the blessings He bestows upon them every day.

LIFE ENRICHMENT PROGRAM

The Antonine student is a person with a profile.
Thus, beside the academic program, our students learn:
Building Self-Esteem, Listening, Managing Time and Finances, and Working in a Team. They also learn about Parents-Children Relationship, Adolescence and Maturity, Drugs and Perversion and Basic Freedom. This Life Enrichment Program is delivered to our secondary students by a group of professional trainers.
ADMINISTRATION

CENTRAL
ADMINISTRATION

Sr. Judith Haroun Principal
Sr. Leila Saliba Administrative Matters

DIRECTORS

Sr. Hind RayaSecondary Cycle
Fr. Ziad AchkarIntermediate Cycle
Mrs. Maya Gleilaty Bou ZayanElementary Cycle
Sr. Valentine AnksouryPreschool Cycle

ASSISTANT DIRECTORS

Mrs. Carine Béchara GhostineSecondary Cycle
Mrs. Colette Carnabi NasraniIntermediate Cycle
Miss Maha MoussallemIntermediate Cycle
Miss Nelly El-KallabElementary Cycle
Mrs. Fériale Haddad SammanPreschool Cycle

STUDENT SUPPORT TEAM

Mrs. Layale Sarrouf KaadyPsychologist
Miss Julie FarhatSpeech Therapist
Mrs. Vicky Iskandar ReaidySocial Worker

AUDITORS

Mr. Pierre Bou SalehExternal Auditor

STUDENT AFFAIRS OFFICE

Mr. Samir CostantineConsultant
Mrs. Marie-Aimée Chehwan AttiehStudent Affairs Officer
Miss Monique NaderStudent Affairs
Mrs. Vicky Iskandar ReaidyStudent Affairs

IT DEPARTMENT

Mr. Elias BadawiHead of Department
Mr. Elie HakmehIT Technician
Mr. Elie KaramIT Technician
Mr. Elie KeyrouzIT Technician

WEBSITE & Graphic Dedign DEPARTMENT

Mrs. Laurina Oueiss Al-AsmarWebsite, Graphic Dedign & Social Media Officer

CENTRAL ADMINISTRATION OFFICES

Miss Nayla OueissOffice Manager
Mrs. Marie Bejjani MoukarzelPrincipal's Secretary
Mrs. Laurina Oueiss Al-AsmarComputer Editor - Website, Graphic Dedign & Social Media Officer
Mrs. Bernadette Houkayem YounesPrintshop Officer & Computer Operations Assistant
Mr. George SaadehComputer Expert
Mr. Maroun DemianComputer Operations Officer
Mrs. Renée Bassil RahiCashier
Mrs. Rima Tannous SlaïbyOperator /Receptionist
Mrs. Norma SaadéReceptionist
Mrs. Katy Debbo KhourySchool Uniform Officer
Mr. Georges KhawandSocial Security Officer
Mrs. Hayat Haroun JleilatyNurse

ACADEMIC HEADS OF DEPARTMENTS AND COORDINATORS

Dr. Colette Chahine Aoun Curriculum Developer & Head of French Dept.
Mrs. Violette Khoury Msan Head of Catechism Dept.
Mrs. Salpy Zeitounian Guetzoyan Head of Math Dept.
Mr. Nagi Ghobeira Head of History & Geography Dept.
Miss Monique Nader Head of Performing Arts Dept.
Mrs. Georgina Rizk Mrad Catechism Coordinator
Mr. Georges Khalil Arabic Coordinator
Mrs. Jihane Mdawar Boustani Arabic Coordinator
Mrs. Fériale Haddad Samman Arabic & French Coordinator
Mrs. Nisrine Nasr Ajaltouni French Coordinator
Mrs. Tonia Merheb English Coordinator
Mr. Milad Abboud Math Coordinator
Mrs. Nada Jurdak Hatem Life Science Coordinator
Mr. Elie Dagher Chemistry Coordinator
Mr. Samer Khoury Physics Coordinator
Mrs. Jessy Wanna Barbar Data Processing Coordinator

TEACHERS’ NOMINATION

ADMINISTRATORS

Sr. Valentine Anksoury Cycle Director
Mrs. Fériale Haddad Samman Assistant Director
Mrs. Nadine Hachem Oueiss Secretary
Mrs. Amale Slaiby El-Dib Supervisor
Mrs. Samira Ghanem Alam Normalisation
Mrs. Raymonda Makhlouf Zaouk Marmothèque
School Time Available to Meet With Parents

TEACHERS

TEACHER’S NAME SUBJECT CLASS DAY Time
Mrs. Amale Demian GhazalArabicKG3 G, H & Ass. KG3 AThursday10:30 – 11:00
Mrs. Aula Hanna Hosri Arabic & CatechismKG3 E, F & Ass. KG3 BTuesday12:30 - 01:00
Mrs. Christianne Abou Jaoudé KhaterEnglish & MathKG3 A, B & Ass. KG3 GThursday08:00 - 08:30
Miss Claudia RahiEnglish & Math KG 2 E & Ass. KG3 E, FWednesday11:00 - 11:30
Mrs. Claudine Lteif BarakatEnglish & MathKG 2 C & Ass. KG2 DFriday 12:15 - 12:45
Miss Cynthia Abdel Hay FrenchAss. KG2 E & Ass. KG3 G, H
Mrs. Deborah Barth Nacouzi English & MathAss. KG2 E & Ass. KG3 B, C, D
Mrs. Emilie El Hawa AzziFrenchKG3 E, F & Ass. KG3 CWednesday08:00 - 08:30
Miss Gaelle El HaibeFrench & ArabicKG1 F & Ass. KG1 E Friday08:00 – 08:30
Mrs. Georgina Rizk MradFrench & CatechismKG3 G, H & Ass. KG3 A & Coord. CatechismTuesday 01:00 – 01:30
Mrs. Graziella Saad AtallahMarm. & Ryth. KG2KG1 & KG2 & KG3
Mrs. Jinane Abi Younes ZaarourFrench & ArabicKG 1 A & Ass. KG1 BThursday08:00 - 08:30
Mrs. Joanne Naouché Abi Khalil French & ArabicKG 1 D & Ass. KG1 C Thursday 08:45 - 09:15
Miss Joelle AwaidaEnglish & Math KG3 G, H & Ass. KG3 ATuesday08:00 - 08:30
Mrs. Judy Kahi GhanemEnglish & Math KG1 C & Ass. KG1 DThursday10:45 - 11:15
Mrs. Katia Zeinaty KattouraEnglish & Math KG 2 A & Ass. KG2 BMonday01:00 - 01:30
Mrs. Lina Gerges OtayekEnglish & MathKG3 C, D & Ass. KG3 BMonday01:00 - 01:30
Mrs. Lina Zahr El HachemEnglish & Math KG1 B & Ass. KG1 AWednesday10:45 - 11:15
Miss Lina ZaatarEnglish & MathKG3 E, F & Ass. KG3 HWednesday10:30 - 11:00
Miss Mariane El Ashkar English & MathKG 1 E & Ass. KG1 F Monday 08:45 - 09:15
Mrs. Marie-Rose Rizk Naouché Arabic & CatechismKG3 C, D & Ass. KG3 EThursday09:00 - 09:30
Mrs. Marlène Zoummar FremFrench & ArabicKG2 A & Ass. KG2 BThursday10:00 - 10:30
Miss Micheline Bou RaadFrench & Arabic KG2 E & Ass. KG3 D Thursday11:00 - 11:30
Mrs. Mirène Ibrahim El Sokhon English & MathKG2 B & Ass. KG2 AMonday01:00 - 01:30
Mrs. Monique Younes Al ZaybakFrench & Arabic KG1 E & Ass. KG1 FWednesday08:45 - 09:15
Mrs. Nadine Bayram ZoueinEnglish & Math KG 1 D & Ass. KG1 CThursday10:45 - 11:15
Mrs. Nadine Khalil Hourany French KG3 C, D & Ass. KG3 ETuesday12:30 - 01:00
Mrs. Najwa El Ten MerhebEnglish & Math KG 2 D & Ass. KG2 CFriday 12:15 - 12:45
Mrs. Nathalie Araïji NaderArt KG1 & KG2 & KG3
Mrs. Nina Abou Yazbeck FremRythmiqueKG1 & Supervior
Mrs. Nisrine Iskandar Frangié French & ArabicKG1 B & Ass. KG1 A Tuesday 08:45 - 09:15
Mrs. Olga Mrad DaccacheFrench & Arabic KG 2 B & Ass. KG2 A Monday10:00 - 10:30
Mrs. Pascale Bassil FahedAss.Fr. & ArabicAss. .KG 3
Mrs. Rana Naimeh SarkisEnglish & MathKG 1 A & Ass. KG1 B Wednesday10:45 - 11:15
Mrs. Rania Zoummar Zaïeter French KG3 A, B & Ass. KG3 GWednesday12:30 - 01:00
Mrs. Rima Abrash MhannaArabe & Ass. KG3KG 3 A, B & Ass. KG3 HFriday08:00 – 08:30
Miss Rita DerboghosianEnglish & Math KG1 F & Ass. KG1 EMonday 08:45 - 09:15
Mrs. Rosy Matar Saliba French & ArabicKG2 C & Ass. KG2 D Friday10:00 - 10:30
Mrs. Roula Fenianos Nahhal French & Arabic KG 2 D & Ass. KG2 CTuesday01:00 - 01:30
Mrs. Simone Asfour Merhej French & ArabicKG 1 C & Ass. KG1 D Friday08:45 - 09:15

ADMINISTRATORS

Mrs. Maya Gleilaty Bou Zayan Cycle Director
Miss Nelly El-Kallab Assistant Director
Mrs. Aline Abi Khalil Slaiby Secretary/Receptionist
Mrs. Christine Sawaya Chalhoub Supervisor
Mrs. Claude Zoummar Hanna Supervisor
Mrs. Marie Salloum Zgheib Supervisor
Mrs. Pascale Nassar Khoury Supervisor
Mr. Rabih Taha Supervisor
Mr. Toni Salloum Supervisor
School Time Available to Meet With Parents

TEACHERS

TEACHER’S NAME SUBJECT CLASS DAY Time
Miss Amale AzarReligion G3 & G4 (A,B,C,D)
Miss Andrée SuccarMathG1 C,D,E,F,GTuesday01:00 - 01:45
Mrs. Carla Bou Daher MsanArabic G4 D,E,FFriday 08:50 - 09:40
CivicsG4 D,E,F
Mrs. Carla Badran NarFrench G3 A,B,C,DThursday 11:45 - 12:30
Mrs. Carmen Yazbeck DibArabic G3 E,F,G Tuesday 11:45 - 12:30
CivicsG3 E,F,G
Miss Carole ChaccourScienceG1 & G2Thursday 08:50 - 09:40
MathG3 F,G
Mrs. Chantale Ghantous KorkomazEnglish G1 C,D,E Tuesday 08:50 - 09:40
EOCG2 E,F,G
Mrs. Christine Sawaya Chalhoub CatechismG1 A,B,C,D
Mrs. Cindy Samir IssaFrench G1 A,B,C
Mrs. Diala HabbacheFrenchG3 F,G & G4 E,FThursday10:55 - 11:45
Mrs. Frédérica Karam AmmouryMusic G1 & G2
Mrs. Frida Zoghbi SlaibyMathG1 A,B,C & G2 A,BThursday08:50 - 09:40
Mrs. Geeta Mouki MikhaelMathG3 A,B,C,D,ETuesday09:40 - 10:25
Mr. Georges HarbPhysical EducationG1 & G2 & G3 & G4 E,F
Mrs. Hilda Khoury TayehSciencesG3 & G4
Mrs. Jackie SaadEnglish G1 A,B Tuesday 08:50 - 09:40
EOCG2 C,D & G4
Mrs. Jacqueline Bejjani YounesArabic G2 A,B,CWednesday11:45 - 12:30
Miss Jessica Akiki FrenchG1 F,G,H & G3 EThursday09:40 - 10:25
Mrs. Jessy Wanna BarbarMathG4 Thursday 01:00 - 01:45
Mr. Jihad Bou Raad Physical Education G4 A,B,C,D
Mrs. Jinane Boulos BoulosArabic G2 D,E Monday 09:40 - 10:25
CivicsG2 C,D,E,F,G
Mrs. Joelle Slaiby Bou NajmArabic G1 F,G,H Monday 10:55 - 11:45
Mrs. Josephine Mansour AbboudArabic G4 A,B,C Thursday 10:55 - 11:45
CivicsG4 A,B,C
Miss Josiane El-KadyMathG2 C,D,E,F,G Monday 11:45 - 12:30
Mrs. Joyce Baroud Taha ArtG1 & G2 & G3 & G4
Miss Lynn GhobeiraEnglish G2 D,E,F,GMonday 01:00 - 01:45
Mrs. Madeleine Moussa DaherFrenchG2 A,B,CThursday10:55 - 11:45
Miss Margueritta FaresFrench G1 C,D,E Monday 09:40 - 10:25
Mrs. Mariane Akiki El-Dib ArabicG2 F,G & G3 DWednesday08:50 - 09:40
Miss Mariane NjeimEnglish G2 A,B,C Tuesday 11:45 - 12:30
EOC G1 E,F,G,H
Miss Marie DaccacheFrench G2 D,E,F,GMonday 08:50 - 09:40
Mrs. Marise Abou Jaoudé Fakhry FrenchG1 A,BFriday01:00 - 01:45
Mrs. Maya Kassis El-FerkhFrenchG4 A,B,C,DFriday09:40 - 10:25
Mrs. Mireille Mhawej El-Houkayem Data ProcessingG1 & G2 & G3 & G4
Miss Mireille ZeennyArabic G1 D,E Friday09:40 - 10:25
CivicsG1 D,E,F,G,H
Mrs. Nadine Zoummar Khalil CatechismG1 E,F,G,H & G2 & G4 E,F
Mrs. Nancy Abi Raad KaramEnglishG4 D,E,FTuesday 09:40 - 10:25
EOC G3 A,B,C
Mrs. Nicole Salameh BassilMathG4 B,C,D,E,FThursday08:50 - 09:40
Mrs. Norma Nader Dfouni Arabic G3 A,B,CWednesday 09:40 - 10:25
CivicsG3 A,B,C,D
Mrs. Rita El-ChidiacEnglish G4 A,B,C Tuesday 08:50 - 09:40
EOC G3 D,E,F,G
Mrs. Roudayna Bassil Youssef English G3 D,E,F,GWednesday07:55 - 08:50
Mrs. Roula Maacaron Abi Atmeh MusicG3 & G4
Mrs. Rouwaida Ghanem KaramEnglish G3 A,B,C Friday01:00 - 01:45
EOCG2 A,B
Miss Thelma AdasDanceG1 & G2 & G3 & G4
Mrs. Samar Mezzawi BarmoEnglishG1 F,G,HMonday 11:45 - 12:30
EOC G1 A,B,C,D
Mrs. Sandy Riachi TahtouhArabic G1 A,B,C Tuesday 01:00 - 01:45
CivicsG1 A,B,C & G2 A,B

ADMINISTRATORS

Fr. Ziad Achkar Cycle Director
Mrs. Colette Carnabi Nasrani Assistant Director
Miss Maha Moussallem Assistant Director
Mr. Elie Raya Secretary
Mrs. Elham Srour Tannous Supervisor
Mr. Joseph Aoun Supervisor
Mrs. Joumana Hobeika Mghames Supervisor
Mrs. Nancy Daccache Jabbour Supervisor
Mrs. Maguy Abbas Freiji Librarian
Mrs. Rita Abi Nakhoul Khalil Librarian Assistant/Librarian
Mrs. Lydia Abou Saadé Daou Receptionist
School Time Available to Meet With Parents

TEACHERS

TEACHER’S NAME SUBJECT CLASS DAY Time
Mrs. Aida Obeid RachedCatechismG5
Miss Andréa Achkouty ScienceG5 C,D,E,F
Mr. Carlo HannaMusicGr5 & G6 & G7
Mr. Chicri HneinMath G8 A, B
Miss Chloé SfeirArt G5 & G6 & G7
Fr. Edward ChahinePhysicsG7 & G8 C,D,E
Mrs. Eliane Ghanem DaouFrenchG5 E,F & G6 A,B Friday10:55 - 11:45
Mr. Elie Raya Physical Education G5 D,E,F
Miss Georgette MatarEnglish G8 A,B,C,D
Mrs. Grace Bayram ChalhoubMathG5 E,F & G6 A,B,CFriday 10:55 - 11:45
Mr. Hany Ammoun Physical Education G6 E & G7 & G8
Mrs. Jennifer Samarani MitriFrenchG6 C,D,E & G7 E Monday 08:50 - 09:40
Mr. Jihad Bou Raad Physical Education G5 A,B,C & G6 A,B,C,D
Mrs. Jihane Mdawar BoustaniArabicG8 E
Mrs. Jimmy Obeid Daghfal ArabicG6 C,D,EWednesday10:55 - 11:45
Geography & CivicsG6 & G6 E
Mr. Karim BoustanyPhysics G8 A,B
Mrs. Karine Slaïby Torbey MathG7 D, E & G8 C, D, E
Miss Katia CostantineArabic G5 A, B, C Wednesday07:55 - 08:50
HistoryG6
Miss Laure Slaïby Civics G5 & G6 A,B,C,D & G7 & G8
Mrs. Lilian Abi Aad FeghalyMath G5 A, B, C, DMonday 11:45 - 12:35
Mrs. Maria Khoury KhairallahArabic G5 D,E,F Wednesday09:40 - 10:30
Miss Mira SalaméCatechismG6 A,B,C,D,E & G7 & G8 A,B
Mrs. Nadine Khoury MehannaMathG6 D,E & G7 A,B,CWednesday10:55 - 11:45
Miss Nancy IssaSciences G6
ChemistryG7 & G8 A,B
Mrs. Nayla Habr KahwajiEnglishG6 C,D,E & G7 ATuesday09:40 - 10:30
Mrs. Norma Saadé DramaG5 & G6 & G7
Mrs. Nova Rechwan GeageaEnglishG5 A,B,C,DMonday07:55 - 08:50
Miss Patricia JabbourArabicG6 A,B & G7 A,BFriday08:50 - 09:40
Mrs. Pia Sassine AkikiEnglishG5 E,F & G6 A,BMonday11:45 - 12:35
Fr. Pierre KhouryCatechismG8 C,D,E
Miss Rana MatarScience G5 A,B
Life ScienceG7 & G8
Mrs. Randa Azouri GhanemFrenchG8
Mrs. Reine Abi Rizk FrenchG7 A,B,C,D
Mrs. Rita Boustany Abi AntounArabicG8 D
Miss Rita Chaoul ArabicG7 E & G8 A,B,C
Mrs Rita Achkar MazraanyEnglish G8 E
Mrs. Rita Slaiby Seif ChemistryG8 C,D,E
Mrs. Sarah Haddad AounData ProcessingG5 & G6 & G7 & G8
Mrs. Sara Beaino MatarEnglish G7 B,C,D,E
Mrs. Sylvie Merheb ReaidyFrench G5 A,B,C,DWednesday08:50 - 09:40
Mrs. Véronique Mfarrej Boutros History & GeographyG7 & G8
Mrs. Viviane Bassil SalameArabic G7 C,D

ADMINISTRATORS

Sr. Hind Raya Cycle Director
Mrs. Carine Béchara Ghostine Assistant Director & Laboratory Manager
Mrs. Alexandra Tayeh Matar Secretary
Mr. Charbel El-Houkayem Supervisor
Miss Elise El-Khoury Supervisor
Mrs. Najwa Aoun Nader Supervisor
Mr. Patrick Alpha Supervisor
Mr. Nagi Ghobeira Alumni & Community Service
Mrs. Vicky Iskandar Reaidy Community Service
Mrs. Nina Etel Tahtouh Receptionist
Mrs. Vera Haydamous Ghanem Student Information System Officer
Mrs. Marie-Aimée Chehwan Attieh Students Affairs
Miss Monique Nader Students Affairs

TEACHERS

TEACHER’S NAME SUBJECT CLASS
Mr. Alain ChahwaneGeographyG9 & S2 & S3
HistoryS1 & S2
Fr. Antoine BachaalanyCatechism G9 A,B,C,D
Fr. Anthony AzziCatechismS3 LS B
Mr. Bernard MerhebPhilosophy & CivilizationsS3
Mrs. Bronice Bou Rouphael Issa FrenchS1 & S2 S & S3
Mr. Chicri HneinMathG9 A, B
Mr. Dimitri KovasMath S2 S & S3 SE A
Fr. Edward Chahine MathG9 C,D,E & S2 SE B
Mr. Elie DagherChemistryS1 & S2 S & S3 LS, GS
Mr. Elie SaadéPhysical EducationS2 & S3
Mr. Georges KhalilArabicS2 & S3
Mrs. Gladys Youssef KhalilEnglishG9 D,E & S1 D,E & S2SE
Mr. Hany Ammoun Physical Education G9
Fr. Hany Tawk CatechismS3 SE B
Mr. Imad EliasMath S1
Mrs. Jamaya Abi Saada BeirutyEnglishS2 SE & S3
Mrs. Jessy Wanna BarbarData ProcessingG9 & S1 & S2 & S3
Mr. Jihad Bou RaadPhysical EducationS1
Mrs. Jihane Mdawar Boustani ArabicG9 D,E & S2SE
Mrs. Jinane Chehadé SerhanCivics S1 & S2 & S3
Mr. Karim BoustanyPhysicsG9 & S1 & S2SE
Miss Laure SlaibyCivics G9
Mrs. Marie-Aimée Chehwan AttiehEconomics S1
Philosophy & CivilizationsS2
Mrs. Marie-Noêl Zeenny GhobeiraLife ScienceG9 & S1 & S2 SE
ChemistryS2 SE
Mrs. May Najjar NajjarEnglishS1 A,B,C & S2 S
Mr. Milad AbboudMath S3 GS,LS & S3 SEA
Mrs. Mireille Osta DemianEconomicsS2 & S3 SE
SociologyS3 SE
Mrs. Nada Jurdak HatemLife ScienceS2S & S3 LS & S3 SE
ChemistryS3 SE
Mr. Nagi Ghobeira HistoryG9 & S3
Miss Nancy IssaChemistryG9E
Mrs. Noris Naddaf NaddafArabicS1
Fr. Pierre KhouryCatechismS2 & S3 GS
Mrs. Rita Boustani Abi AntounArabicG9 A,B,C
Mrs. Rita Achkar MazraaniEnglish G9 A,B,C
Mrs. Rita Slaiby Seif ChemistryG9 A,B,C,D
Miss Roula NasrFrench G9 & S2 SE
Mr. Samer Khoury PhysicsS2S & S3
Mr. Samir CostantineOrientation S1 & S1
Mrs. Sophia Katsogiannos Osta SociologyS1 & S2
Mrs. Véronique Mfarrej BoutrosGeographyS1
Mrs. Violette Khoury MsanCatechismG9 E & S1 & S3 SEA
ADMISSION

Dates of Registration for Academic Year 2023 - 2024

1
WEDNESDAY,
FEBRUARY
26
WEDNESDAY,
APRIL
from 9:00 a.m to 12:30 p.m
KINDLY ABIDE BY THE REGISTRATION DATES ABOVE.

FOR CURRENT STUDENTS

700,000LL
REGISTRATION FEE
WHICH IS A PARTIAL PAYMENT OF THE DUE FEES FOR THE ACADEMIC YEAR 2023/2024.

NEW STUDENTS

We are accepting new students in KG1: Children who are 3 years old by the end of January 2024; KG2: Children who are 4 years old by the end of January 2024; KG3: Children who are 5 years old by the end of January 2024.
1,000,000LL
REGISTRATION FEE
FOR NEW STUDENTS
WHICH IS A PARTIAL PAYMENT OF THE DUE FEES FOR THE ACADEMIC YEAR 2023/2024.
  • REGISTRATION FEE IS NON-REFUNDABLE IN CASE OF CANCELLATION FOR ANY REASON.
  • REQUIRED DOCUMENTS

    • Identity Card and 1 Photocopy of it (and 1 Copy of the Passport if available)
    • 6 Small Passport Photos
    • Medical Certificate and Photocopy of Vaccination Booklet for Preschoolers
    • For KG2 up to Secondary 3: School Attestation Certified by Private School Sector - Ministry of Education, and Grade Reports from previous school.

    REGISTRATION FORM

    ASG CLUB

    STAFF

    Mr. Antoine Zayek Director
    Mr. Sabah El-DayeActivities & Summer Camp Director
    Mrs. Jessica El-Habr DaouSecretary
    Miss Joelle SalibaSecretary
    Mr. Bakhos Saliba Maintenance
    Mr. Jihad Haddad Supervisor
    Mr. Robert Daou Supervisor

    FACILITIES

    Indoor

    Multipurpose indoor court (Basketball, Tennis, Volleyball, Futsal, etc.)
    Body-Building Hall
    Two Rooms (Dance, Stepper, Yoga, Stretching, Tai Boo)
    Two martial Art rooms
    Ping-Pong room
    Fully equipped Gymnastics room
    Changing rooms
    Massage room

    Outdoor

    Football Field
    Track & Field court
    Badminton

    New Club

    Indoor heated pool (25m-12.5m)
    Sauna room
    Steam room
    Jacouzi
    Body-Building Hall
    Cafeteria
    Multipurpose indoor court (Basketball, Tennis, Volleyball, Futsal, etc.)
    Cardio room
    Massage room

    CLUB PROGRAM

    Aqua Gym
    Mr. Tony Yammouni
    Monday, Wednesday
    Tuesday, Thursday
    6:00 - 7:00 p.m.
    10:00 - 11:00 a.m.
    Stepper
    Mrs. Corine Aouad
    Monday, Wednesday, Friday
    Monday, Wednesday, Friday
    9:30 - 10:30 a.m.
    6:30 - 7:30 p.m.

    RENTING COURTS AVAILABILITY

    TENNIS With Instructor Double Court Simple Court
    Football Turf Field
    Ping-Pong Individual
    BASKETBALL Clubs Individual

    ACTIVITIES

    Term 1: Starting October
    ____
    Term 2: Starting February
    ____

    Registration is also opened for students not enrolled in the school
    at Mr. Sabah Dayeh’s office. (Gymnasium 09-926869)
    Kindly adhere to the registration date mentioned above.
    ACTIVITY TIME DAY CLASS TEACHER'S NAME
    Badminton3.00-4.30 p.m.Monday Gr.4 & up Jihad Bou Raad
    Ballet Jazz2.00-3.00 p.m.TuesdayKG2 & KG3Thelma Adas
    3.00-4.30 p.m.FridayGr.1
    Ballet Jazz, Hip Hop, Bollywood, Contemporary 3.00-4.30 p.m.MondayGr.2 & Gr.3Mona & Cynthia Dimitri
    3.00-4.30 p.m. Thursday Gr.4, 5 & 6
    3.00-4.30 p.m.FridayGr.7 & up
    Basketball2.00-3.00 p.m. Monday KG2 & KG3Rabih Taha
    3.00-4.30 p.m.TuesdayGr.1 & 2 Jad Akiki
    3.00-4.30 p.m.MondayGr.3 & 4
    3.00-4.30 p.m.FridayGirls Gr.4 to 6
    3.00-4.30 p.m.ThursdayGr.5 & 6
    3.00-4.30 p.m.FridayGirls Gr.7, 8, 9 - Sec 1 & 2
    3.00-4.30 p.m.MondayGr.7, 8 & 9
    Chess3.00-4.30 p.m.FridayGr.1 & upHani Ammoun
    Drama3.00-4.30 p.m.TuesdayGr.1, 2, 3 & 4Natacha Rizk
    3.00-4.30 p.m.ThursdayGr.5, 6, 7 & 8
    Football2.00-3.00 p.m.ThursdayKG2 & KG3Elie Raya
    3.00-4.30 p.m.ThursdayGr.1 & 2 Jihad Bou Raad
    3.00-4.30 p.m.TuesdayGirls Gr.4, 5, 6, 7 & 8
    3.00-4.30 p.m.ThursdayGr.3 & 4
    3.00-4.30 p.m. FridayGr.5& 6
    3.00-4.30 p.m.Tuesday Gr.7 & up
    Guitar3.00-5.00 p.m.MondayGr.3 & upGeorges Baramili
    9.00-11.00 a.m.SaturdayGr.3 & up
    Gymnastics 2.00-3.00 p.m.MondayKG2 GirlsNatalia Germanos
    2.00-3.00 p.m.FridayKG3 Girls
    2.00-3.00 p.m.TuesdayKG2 & KG3 Boys
    3.00-4.30 p.m.MondayGr.1 & 2
    3.00-4.30 p.m.FridayGr.3 & 4
    3.00-4.30 p.m.Tuesday Gr.5 & up
    9.00-10.30 a.m.Saturday Guests 3 – 4 - 5 years old
    10.30-12.00 p.m.SaturdayGuests Gr.1 & up
    Handball3.00-4.30 p.m.TuesdayGr.4, 5 & 6Hani Ammoun
    3.00-4.30 p.m.MondayGirls Gr.5, 6, 7, 8, 9 - Sec.1, Sec.2 & Sec.3
    10.00-11.30a.m.Saturday Gr.7, 8, 9 -Sec1, Sec.2 & Sec.3
    Percution(Drums & Derbaké) 3.00-7.00 p.m.MondayGr.1 & upJoseph Azar
    Piano3.00-7.00 p.m.FridayGr.1 & upMaya Barakat
    Swimming 3.00-4.00 p.m.MondayKG3 & upTony Yammouni / Elio Ghanem
    3.00-4.00 p.m.Or Friday KG3 & up Tony Yammouni / Elio Ghanem
    9.00-10.00 a.m.Or SaturdayKG3 & upTony Yammouni / Elio Ghanem
    Tennis3.00-4.00 p.m.ThursdayGr.1 & up Marwan Saadé
    Wushu Kung- Fu2.00-3.00 p.m.FridayKG2 & KG3Lynn Saadé
    3.00-4.30 p.m. FridayGr.1 & 2Naoum Saade
    3.00-4.30 p.m.Tuesday Gr.3 & 4
    3.00-4.30 p.m. Monday Gr.5 & 6
    3.00-4.30 p.m.ThursdayGr.7 & up
    ASG DAYCARE

    ASG DAYCARE

    The ASG Daycare Center is organized and developed to provide a loving, supportive, safe and educational environment for families who need kindergarten and pre-school care for their children. It is our goal to offer a program that meets the intellectual, moral, social, emotional, and physical needs of each child. It is also our mission to let each child know that he/she is loved by God.


    STAFF

    Sister Noha Tamer Director
    Mrs. Louise Azzi AkikiEnglish Teacher
    Mrs. Jeannette Azzi SalamehFrench Teacher
    Mrs. Laure Zgheib TayahAssistant Teacher
    Mrs. Mirna El-Khoueiry ImadAssistant Teacher
    Mrs. Hayat Haroun JleilatyNurse

    AGES OF ENROLLMENT

    18 Months and Up

    WORKING HOURS

    From October to June 7:30 am till 2:45 pm
    From July to September 7:30 am till 2:00 pm

    REQUIRED DOCUMENTS

    • Photocopy of the child’s Identity Card or Passport
    • 6 Small Passport Photos
    • Medical Certificate or Photocopy of Vaccination Booklet


    REGISTRATION FORM

    PARENT/DAYCARE AGREEMENT

    CHILD’S PERSONAL NEEDS

    DAILY PROGRAM


    COMMITTEES
    AND CLUBS

    TEACHERS' ASSOCIATION

    TEACHERS' ASSOCIATION
    Mr. Nagi Ghobeira President
    Mrs. Jamaya Bou Saada Beiruty Vice President
    Miss Nancy IssaSecretary
    Mrs. Reine Abi RizkTreasurer
    Mrs. Christine Sawaya ChalhoubMember
    Mrs. Claudine Lteif BarakatMember
    Mrs. Georgina Rizk MradMember
    Mrs. Jennifer Semrani MitriMember
    Miss Nayla OueissMember
    Mrs. Rouaida Ghanem KaramMember
    Miss Roula NasrMember

    PARENTS' COMMITTEE

    PARENTS' ASSOCIATION
    Mr. Antoine Abi Zeid Daou President
    Mrs. Jihane El Houkayem Vice President
    Mrs. Diala YounesSecretary
    Mrs. Nadine DagherTreasurer
    Dr. Nelly El AlamFinancial Matters
    Mrs. Mariette DibMember
    Mrs. Yvonne TayehMember
    Mrs. Pamela EfremMember
    Mr. Georges BoustanyMember
    Mr. Dominique FahdMember
    Mr. Romeo El GhazalMember
    Mrs. Grace DaaboulMember
    Mrs. Clara-Alexandra DouaihyMember
    Mr. Camil SleimanMember
    Mrs. Madonna JabrMember
    Mrs. Mirella BadawiMember
    Mrs. Nayla TawkMember

    FRIENDS' ASSOCIATION

    FRIENDS' ASSOCIATION
    Mr. Samir CostantinePresident
    Mrs. Mirna KhouryVice President
    Mrs. Fahda SkayemSecretary
    Mrs. Rima FadousTreasurer
    Mrs. Liliane ThoumyFinancial Matters
    Sheikh Badi' HbeichRepresentative to government
    Dr. Salwa Mdawar Consultant
    Pr. Albert Serhane Member
    Pr. Antoine Daher Member
    Mr. Antoine Douaiher Member
    Mrs. Diana Awkar Member
    Mr. Estephan Oweida Member
    Capt. Gilbert Badawi Member
    Mrs. Hala Azour Member
    Dr. Hitaf Nasseh Member
    Mr. Maged Bou Hadir Member
    Mrs. Marlene Tayah Member
    Mr. Milad Jabbour Member
    Dr. Nassif Féghali Member
    Mrs. Norma Aoudé Member
    Mrs. Rima Sayrafi Member
    Mr. Zakhia Sarkis Member

    ALUMNI ASSOCIATION

    ALUMNI' ASSOCIATION
    Mr. Nagi Ghobeira Advisor
    Mr. Georges Abi Saad President
    Mrs. Joelle Slaiby Bou Najem Vice President
    Mr. Jean-Chabel Chehwane Secretary
    Mr. Joe Chahine Treasurer
    Miss Cynthia Akiki Accountant
    Miss Nour Salamé Media Officer
    Mr. Alain Ziadé Member
    Mrs. Layal Estephane Lteif Member
    Mr. Fady Karam Member
    Miss Lea Harb Member
    Mr. Habib Zgheib Member
    Miss Cynthia Jeitani Member
    Mr. Gabriel Daddeh Member

    JEUNESSE ANTONINE

    JEUNESSE ANTONINE
    JEUNESSE ANTONINE
    Principles and Beliefs
    To live according to Christian values.
    To strengthen Christian culture and Biblical knowledge.
    To practice living the Bible and carrying the message of Christ.
    To live the Antonine's Spirituality: family values, simplicity, sharing, and love.
    Duties and obligations
    Pray daily and read a passage from the Bible.
    Perform a daily act of charity and love.
    Be present in all meetings.
    Participate in two training camps per year.
    Participate in a missionary camp once a year.
    Participate in social and spiritual activities on special feasts.
    Abide by the sacraments and teachings of the church.
    Live the joy of Christ and witness His presence in one's life.

    RESPONSABLES

    Fr. Pierre Khoury

    SCOUTS DE
    L'INDÉPENDANCE,
    GROUPE ST.ELIE–GHAZIR

    SCOUTS DE L'INDÉPENDANCE
    SCOUTS DE L'INDÉPENDANCE
    Groupe Mar Elias – Ghazir, founded in (November 22, 1996 (known as the GME) is part of the Scouts de L'Indépendance Association. Comprising around 150 scouts members, the Group aims to fulfill 5 major goals set forth by the founder of the scouting movement, Lord Robert Baden-Powell. These goals are: character education, health development, development of one's manual ability, search for God, and service of the country. These 5 goals are essential for young people's personal growth into competent and worthy adults. The Group, a crucial member of the ASG family, strives from its own standpoint and in its unique way to involve young scouts in making the World a better place through simple means: woodcraft, camping, raids, sports, outdoor activities, community service, and many others. What makes this Movement unique is its holistic approach to the individual, helping him/her grow in all possible means in a healthy environment.
    Our scouts participate in community service. To mention one out of the myriad activities we do :


    is an annual food drive we organize at Christmas time.

    Our scouts learn teamwork skills. Even the youngest wolf cubs are divided into teams to work effectively together.
    Our scouts take over responsibilities. They learn how to be proactive, how to participate in their own self-education, how to take initiatives, and how to make a difference wherever they are. Our scouts feel their attachment to the Earth. They learn to respect nature as they see in it "the work of God". Camps (Christmas break camps, Easter break camps, summer camps, and week-end outings), whether indoors or outdoors, help engrave this aspect in our scouts. Through nature and their attachment to the land, our scouts fasten their roots in their country, our Lebanon. In as much as we cherish the Earth, our limits are as far as the horizon and the sky is the ceiling of our tent as our scouts also start to discover the Creator through His Creation.

    MAÎTRISE DU GROUPE

    Cheftaine de Centre Sr. Leila Saliba
    Aumônier Père Edward Chahine
    Cheftaine de Groupe Cheftaine Gaia El Khazen
    Assistante Cheft. GroupeAssistante Yara Matar
    Assistant Cheft. GroupeAssistant Tony Frem
    Assistant Cheft. GroupeAssistant Freddy Matar
    Trésorière GroupeCheftaine Lydia Daou
    Assistante trésorière GroupeAssistante Yara Matar
    Assistant Trésorière GroupeAssistant Chistopher Bassil
    Secrétaire GroupeChef Joe El Hosri
    Intendant GroupeLeonel Khalil
    Secouriste Rayan Dunia
    Social MediaYara Matar
    Social MediaJoe El Hosri
    Social MediaStéphanie Abboud
    Chef EclaireurChef Freddy Matar
    Assistant Chef EclaireurAssistant Rayan-Joe Wakim
    Assistant Chef EclaireurAssistant Chistopher Bassil
    Assistant Chef EclaireurAssistant Paul Msan
    Assistant Chef EclaireurAssistant Ghady Tawk
    Cheftaine LouveteauxCheft. Carelle Merheb
    Assistant Cheft LouveteauxAssistant Jad Khoueiry
    Assistante Cheft LouveteauxAssistante Stéphanie Abboud
    Cheftaine Louvettes Cheftaine Gueya Kayrouz
    Assistante Cheftaine LouvettesAssistante Lea Sassine
    Assistante Cheftaine LouvettesAssistante Jowen Khalifé
    Chef ClanChef Joe El Hosri
    Assistant Chef Clan Assistant Saad Khoueiry
    Cheftaine PionnièresCheftaine Yasmina Haddad
    Assistante Cheftaine Pionières Assistante Lenn Bassil

    BUS DRIVERS' COMMITTEE

    Mr. Joseph Slaiby Transportation Officer
    Mr. Youssef Ghazal President
    Mr. Tony FremVice President
    Mrs. Tania ChalhoubSecretary
    Mrs. Yolla AccawiCashier
    Mrs. Yvette El MaysConsultant

    CO-CURRICULAR CLUBS

    CLUB RESPONSIBLE CLASSES DURING SCHOOL HOURS AFTER SCHOOL HOURS
    Arts and Science Fair - LAU Mrs. Jamaya Beiruty Gr.9 - S2 X
    Drama Club Mrs. Norma Saadé Gr.5 - S3 X
    Environment Club Mrs. Mantoura Yammine Gr.5 - Gr.8 X
    Human Right Trivia - NDU Mrs. Jamaya Beiruty S1 & S2 X
    MUN/MAL/MEU-LAU Mrs. Mireille Demian S1 & S2 X
    MUN/MAL/MEU-LAU Mrs. Tonia Merheb Gr.8 X

    EVENTS &
    ANNOUNCEMENTS

    ACTIVITIES

    CIRCULARS

    JAN 24
    Holidays CALENDAR 2023 - Second Term
    OCT 27
    Holidays CALENDAR 2023 - First Term
    OCT 11
    1st Term Activities 22-23
    SEP 21
    Instructions For Parents 2022-2023
    SEP 16
    Principal Message - September 2022
    CONTACT US
    Antonine Sisters School:
    Ghazir, Lebanon
    Tel.: 09/920114 - 5 - 6
    Fax: 09/925017
    E-mail: asghazir@asg.edu.lb
    ASG Club:
    Ghazir, Lebanon
    Tel.: 09/926869
    E-mail: club@asg.edu.lb
    ASG Daycare:
    Ghazir, Lebanon
    Tel.: 09/926057
    E-mail: daycare@asg.edu.lb
    LOCATION